Fiat Professional го претстави новото Дукато 2021

Fiat Professional го претстави новото Дукато 2021

Fiat Professional го претстави новото Дукато. Новиот модел е претставен на веб-конференција за печат “on the road” која ја водеше Кристина Боуерман, наградуван шеф во еден престижен римски ресторан, во присуство на сите професионалци кои со години го признаваат моделот Дукато како превозно средство идеално за секоја пригода.

Дукато  полни четириесет години и е лидер на пазарот, најпродавано лесно комерцијално возило во Европа за 2020 година.

Поттикнат од овој скорешен успех и континуираното напредување на пазарот, Fiat Professional го лансира новиот модел Дукато , којшто ги комбинира и онака одличните карактеристики на капацитет, волумен, ефикасност и флексибилност со иновациите од областа на технологијата, удобноста, безбедноста, изведбата и поврзувањето. Зачувувајќи го перфектниот стил.

Fiat Professional на интернационалниот печат го претстави и новото E-Дукато , првото 100% eлектрично Дукато .

За да ги направам почестите, на патувачка веб-конференција, беше Кристина Бауерман, ѕвездата шеф-готвач на добро познат ресторан во срцето на Трастевере, која добро ги претстави потребите и очекувањата на оние кои го користат своето возило за професионални цели низ разговор со Ерик Лафорж, раководител на Стелантис на ЛКВ, проширена Европа и неколку други менаџери на Стелантис кои учествуваа во развојот на гамата 2021.

Дукато наполни четириесет години, а роденденот го прослави како лидер на пазарот, односно, најпродавано лесно комерцијално возило во Европа во 2020 година со приближно 150.000 продадени возила, што е зголемување за 8% во споредба со 2019 година. Веќе е најдобро во класата за способност благодарение на зафатнината „all forward“ најраширена на пазарот, Новото Дукато има за цел не само да ја потврди својата водечка улога, туку и да се подобри себеси со цел да биде секогаш подготвено за секоја мисија и да ги задоволи сите потреби за товарење и мобилност на своите клиенти, кои отсекогаш го препознавале приматот за ефикасност, флексибилност и континуиран развој, насочен кон искористување на можностите и следење на новите предизвици на пазарот.

Изгледот на Новиот Дукато е всушност познат и смирувачки како и секогаш, но со постојана еволуција на динамичниот и елегантен стил што може да се види почнувајќи од дизајнот на новите предни светла со технологија со високи перформанси Full LED. Оптичките групи се поделени на три дела: долниот дел е со LED светла, кои го развива светлосниот „потпис“ карактеристичен за Дукато. Како и секогаш со Дукато, „стилот ја пресретнуваа функционалноста“, всушност трите групи не само што имаат технолошки и модерен изглед, туку обезбедуваат и 30% поголема осветленост од класичните халогени фарови. Конечно, горниот дел е наменет на трепкачите, кои се во склад со стилот на LED светлата со лизгачко трепкање, многу ценет и корисен ефект кај автомобилите и за прв пат воведен на комерцијално возило.

 

Подновувањето на надворешноста вклучува: голема маска на ладилникот и нови држачи за регистарската табличка на кои се придодава иконската ознака Fiat, која гордо ја подвлекува припадноста на италијанската марка, на возилото произведено во погонот во Атеса. За да се заокружи изгледот, осмислен во Центарот за стил, воведена е сосема нова боја за лансирањето сива Lanzarote, која го истакнува „авантуристичкиот“ карактер на Новото Дукато и е особено наменета за клиентите во рекреативниот сектор.

Внатрешна технологија и удобност

Однатре, во кабината е направена вистинска “револуција” насочена кон подобрување на престојот и практичноста на возилото. Системот Keyless Entry and Go за отворање и затворање на вратите на кабината и товарниот простор и да се стартува моторот без клуч, електричната сопирачка за паркирање за да се намали просторот во кабината и да се олесни движењето, совозачкото седиште “Eat and Work” што станува удобен простор за работа или ужинка, делот за безжично полнење Wireless на мобилни телефони, со двоен приклучок USB од типот A и C, приклучок за струја со висок напон од 230 V, предно стакло со грејач, внатрешна електрична отпорност  за брзо одмаглување на стаклото. Новиот дизајн на ентериерот се збогатува со редизајнирана табла, нови волан и рачка на менувачот, нови панели на вратите, пофункционални и со повеќе простори за предмети и команда за автоматскиот клима-уред.

Седишта со посовремен изглед и нови пополнувања, кои нудат повеќе простор и удобност, нов електричен сервoуправувач на целата гама со што се придодава прецизност и управливост во секакви услови на возење и товарење, надополнет со намален дијаметар на воланот кој го истакнува стилот на возење на автомобил и го редефинира концептот на удобност во внатрешноста на новата кабина на Дукато, целосно посветена на ергономијата и на намалување на стресот за возачите и патниците кои се подложени на работни обврски кои постојано се зголемуваат.

Нова е и целосно дигиталната конфигурација на внатрешните инструменти, благодарение на Full Digital Cockpit кој непосредно и јасно ги доставува најкорисните информации и предупредувања за патувањето, од 3D навигација до помагала за возење и нуди многу висок степен на флексибилност благодарение на можноста за конфигурација и интеракција со системот за информирање и забава Uconnect, за да може најдобро да се прилагоди на потребите на возачот. Кон ова се додадени и новите интерфејси Uconnect со екрани до 10,1 ”, комплетен систем за радио навигација на врвот на категоријата што вклучува 3D мапи TomTom и интерфејс на Apple Car Play/Android Auto со безжичен систем, преку кој е можно, со едноставен допир, да се пристапи до најважните контроли на возилото. Гамата на нови радиа е комплетирана со UConnect 7”, повторно со автоматски безжичен интерфејс на Apple Car Play/Android.

Перформанси

И во поглед на перформансите Новото Дукато целосно ја подновува гамата со понуда на мотори развиени согласно нормите Euro 6D-Final и ја проширува достапната гама со хомологација Heavy Duty. Новите мотори дизел Multijet3, базирани на новата архитектура H3 Power развиена во Стелантис за Fiat Professional, дојдоа до третата генерација. Име кое евоцира три особености кои ги одликуваат новите мотори: High Efficiency благодарение на намалената тежина (во корист на носивоста) и на намалувањето на потрошувачката и на емисиитена CO2 сè до -7% во однос на моторот од претходната генерација, High Durability благодарение на доверливоста до 300.000km обезбедена од индустрикиот дизајн и употребата на специфични компоненти, High Comfort плод на поголемата еластичнот и помалата бучност во однос на генерацијата на претходните мотори. Еволуција на трите основни аспекти во светот на комерцијалните возила без компромитирање на моќноста и перформансите кои отсекогаш претставувале јака страна и традиција на Дукато-то. Гамата се состои од четири нивоа на моќност и две трансмисии, рачна со 6 брзини на располагање со 120, 140, 160, 180 коњски или и автоматска со, секогаш посебно ценетиот менувач “9Speed” со 9 брзини, на располагање со моќност од 140, 160 и 180 коњски сили. Новиот рачен менувач со 6 брзини за моќноста од 120 и 140 коњски сили гарантира поголема флуидност на менувањето брзини во однос на претходниот.

Гамата Heavy Duty, на располагање на трите највисоки нивоа на опременост, со рачен и автоматски менувач, ја комплетира понудата на мотори кои се на располагање, одржувајќи го истиот максимален вртежен момент и на верзиите light duty, кои се веќе најдобри во класата со 450 Nm на моторот повеќе од најмоќниот мотор. “One mission, one engine” co вкупно 13 различни комбинации во гамата за најдобро да се прилагодат на специфичните работни обврски.

За дополнително да се подобри управувњето со возилото, традиционалниот хидроуправувач е заменет со електрично потпомогнат управувач кој е способен самиот да се регулира, олеснувајќи го на тој начин постапувањето при паркирање, додека традиционалната рхитектура “all-forward” на Дукато продолжува да гарантира максимална способност за товарење и најдобар лак на вртење во категоријата и најголем комфор на патниците, како и најголема леснотија при товарење и растоварување благодарение на најдобрите пневматски суспензии кои се автонивелирачки и на прагот на товарење кои може да се регулира.

Безбедност и асистенција при возење

Благодарение на комплетно обновената електрична архитектура, Новото Дукато донесува голем асортиман на системи за безбедност и асистенција на возачот, насочени кон подобрување на доживувањето на пат и правејќи го Дукато побезбедна средина за работа и одмор. Всушност, Новото Дукато е првото „Големо комбе“ со автономно возење од 2-ро ниво, кое нуди комплетна гама на напредни системи за асистенција на возачот (АDAS) и при возење и при паркирање. Од контрола на брзината до сопирање поради ненадејни пречки, како што се пешаците и велосипедистите, од препознавање на сообраќајните знаци до следење на вниманието на возачот, до адаптивен темпомат со функција за застанување и поаѓање, до одржување во коловозната на лента. Асистенција при возење и застој во сообраќајот со активна контрола над траекторијата на возилото, земајќи ги предвид сообраќајните услови. Комбинираната употреба на овие три последни АDAS – системи, му овозможува на Новото Дукато да го достигне 2-то ниво на автономно возење, на кое возилото автономно му помага на возачот за време на возењето, забрзувањето и сопирањето.

Богатата опременост со системи за помагање е надополнета и со системите за помош при возење и паркирање Digital Central Mirror коешто дигитално ја проектира сликата и притоа ја подобрува, заменувајќи го со тоа традиционалниот ретровизор. Подобрен е и системот за електронска контрола на стабилноста, ESC co Cross Wind Assist и Trailer Stability Control како и Active Park Assist, полуавтономен асистент за маневри при паралелно и паркирање под прав агол.

Поврзување

Конечно, Новото Дукато претставува уметност и во однос на поврзаноста. Порта за овој свет е системот Uconnect кој може да се збогати на различни нивоа: благодарение на услугите Uconnect™ Services и апликацијата ФИАТ ќе може да управувате и да го следите вашето возило директно од вашите уреди, каде било и во било кое време.

Постојат многу достапни услуги, почнувајќи од My Assistant, кој гарантира безбедност и помош при различни движења, обезбедувајќи гео-локализирана поддршка во случај на несреќа или дефект. Покрај тоа, секој месец испраќа извештај за состојбата на Новото Дукато, со упатства како најдобро да се грижиме за возилото.

My Remote, од друга страна, овозможува комуникација со возилото од далечина, заклучување и отклучување на вратите, проверка на положбата, поставување предупредувања за брзина, области и временски одредби. Понатаму, ако имате гласовни команди, можете да испратите насоки директно до возилото и да добиете информации за статусот на возилото со едноставни гласовни барања.

My Car е пакет услуги наменет за следење на состојбата на вашето Дукато во секое време, како што се нивото на горивото, притисокот на гумите, километражата и добивање директни известувања за одржување или поправки.

Благодарение на  My Navigation може да стигнете до која било дестинација брзо и без стрес, со информации за сообраќајот, камери-радари за брзина во реално време. Покрај тоа, благодарение на функцијата „over the air“, мапите секогаш ќе се ажурираат, без да мора да одат во сервис.

My Wifi, со услуга Wi-Fi Hot spot, овозможува да се поврзат до 8 уреди и да се користат услугите на Amazon Alexa Voice Service, како на пример да се пребара и конфигурира одредена дестинација, да се слуша музика streaming, или да се добие растојание со соодветни решенија за движење.

За добивање на предупрадување при обид на кражба на возилото на располагање е пакетот My Alert.

На крајот, тука е и алатката My Fleet Manager осмислен за да се поедностави управувањето со флотите на фирмите со максимална ефикасност и сигурност, благодарение на напредните инструменти за мониторинг, планирање и анализирање на возилата, како и цела серија решенија за мобилност кои ги нуди “Free2Move” за возилата од Групацијата Стелантис.

Ви треба информација? Разговарајте со нас